18 польских выражений для обыденной речи.Часть 2

Продолжаем учить идиоматические выражения из книжки Grzegorza Kasdepke  " Co to znaczy... " , которыми можно разнообразить свою речь:

Первую часть можно почитать по ссылке 18 польских выражений для обыденной речи

1. Ani na lekarstwo - очень очень мало чего - то 2. Byc kozłem ofiarnym - быть козлом отпущения 3. Cienko śpiewać - быть в очень трудном положении 4. Farbowany lis - кто - то очень хитрый, кому нельзя доверять 5. Mieć mleko pod nosem - быть незрелым 6. Mówić trzy po trzy - говорить ерунду, глупости 7. Obniżać loty - делать что -то ниже своих способностей 8. Patrzeć wilkiem - смотреть враждебно 9. Pies ogrodnika - тот, кто не делает сам и другим не позволяет 10. Przygwoździć spojrzeniem - смотреть на кого - то очень пристально, парализовать взглядом 11. Rzucać słowa na wiatr - бросать слова на ветер 12. Skakać wokół kogoś - проявлять к кому-то внимание 13. Spiec raka - покраснеть от стыда 14. Szyc coś grubymi nićmi - обманывать, лгать 15. Trzymać się za kieszeń - быть прижимистым, жадным 16. Tyle, co kot napłakał - очень мало 17. W gorącej wodzie kąpany - быть очень нетерпеливым 18. Wieszać na kimś psy - говорить о ком - то нелицеприятные вещи

Как использовать в речи:

Jest nas 4000 a waszych artykułów jak na lekarstwo. I mam tu kilka osób, które coś obiecały i za chwilę z jednej z nich zrobię kozła ofiarnego. Zobaczycie - będziecie cienko śpiewać. Jestem miły, ale może ja jestem farbowanym lisem i to tylko pozory? A może zwrócę się do młodych, macie jeszcze mleko pod nosem, ale za to nie wyzbyliście się ideałów, mam nadzieję. A może ja po prostu gadam trzy po trzy para piętnaście? Czasem przecież obniżam loty, aby więcej osób mogło zareagować: a to na banalny żart, a to na prostą muzykę? Czasem w złości patrzę na was wilkiem. Ale ja nie jestem psem ogrodnika i oprócz moich artykułów zmieszczą się także wasze. Robię wam wyrzut i przygważdżam spojrzeniem. Ale nie rzucam słów na wiatr, dokopię wam. Będziecie skakać wokół mnie! Powinniście teraz spalić się ze wstydu i spiec raka. Chociaż macie rację, mój wywód szyty jest grubymi nićmi. Chętnie zaprosiłbym was na jakieś spotkanie, ale jest was dużo, a ja trzymam się za kieszeń. A może bym się zawiódł i przyszłoby was tyle, co kot napłakał? Nie będę w gorącej wodzie kąpany – uzbroję się w cierpliwość. Teraz możecie wieszać na mnie psy.

Автор Irina Kobylchenko